R.E.S.E.T.

Wybalansowana szczęka – Wybalansowane ciało.

R.E.S.E.T.

Rafferty Energy System of Easing the Temporomandibular joint (TMJ )

Czyli

Prosta i łagodna metoda, odprężająca mięśnie szczeki i wyrównująca staw skroniowo – żuchwowy Philipa Rafferty’ego

Brak równowagi w stawie skroniowo – żuchwowym to:

Problemy z częściowym lub całkowitym otwieraniem ust, malokluzja ( zgryz głęboki ), bóle szczęki, alergie, problemy i odgłosy lub bóle podczas żucia, przy otwieraniu lub zamykaniu ust, przy bocznych ruchach szczęki, dziwne uczucie przy poruszaniu szczęką, zgrzytanie lub zaciskanie zębów, problemu trawienne, odchyłki przy otwieraniu lub zamykaniu ust, zmęczona szczęka przy budzeniu się, wrażliwość na dotyk stawów szczęki, zgrzytanie zębami w nocy, problemy z nauką, napięte mięśnie barków, bóle twarzy, karku, głowy, oczu, uszu, kręgosłupa, barków, bioder, kolan, kostek stóp i samych stóp mogą być powiązane z tym stawem, ucisk w uszach, tinnitus, odrętwienie, zamglony wzrok, migrena, bóle głowy, problemy z przełykaniem, szybko zużywające się i łamliwe zęby, bóle zębów problemy z pęcherzem moczowym, moczenie nocne, wypadnięcie macicy, problemy z prostatą, bóle wzrostowe, choroba Osgood – Schlattera, przepuklina rozworu przełykowego, problemy z zastawką krętniczo– kątniczą, reaktywny system mięśniowy.

Jeżeli ktoś otrzymał cios w szczękę, jeśli był zbyt napięty lub miała miejsce inna sytuacja wyzwalająca ( nawet przed laty), mięśnie szczęki mogły stać się hipertoniczne ( tzn. zbyt napięte ). To powoduje powstanie stresu w stawie. Po usunięciu tego stresu za pomocą RESET, staw szczęki może ponownie wrócić do swojej naturalnej równowagi i swej normalnej funkcjonalności. Brak równowagi w tym stawie ma wpływ na całe ciało.

Jak działa R.E.S.E.T.?

Staw skroniowo – żuchwowy ( TMJ ) ma wpływ na całe ciało, włącznie ze szkieletem, mięśniami, meridianami, systemem nerwowym i systemem hydratacji ( uwodnienia ).

  1. Poprzez odprężenie mięśni szczęki TMJ zostaje optymalnie wybalansowany.Z powodu swej centralnej roli w dynamice czaszkowej i kręgosłupa TMJ ma wpływ na jakość komunikacji pomiędzy mózgiem a mięśniami. Najmniejsze napięcie mięśni szczęki może zmienić normalne, „wybalansowane” ułożenie stawu, przez co do całego ciała będą wysyłane niejasne elektryczne informacje.
  2. Nerw trójdzielny jest największym nerwem czaszkowym i przebiega od swoich jąder w mózgu do C2 a potem przez całe ciało. Dysponuje on niezliczonymi drogami transportu, połączeniami i sensorycznymi rozgałęzieniami tak z jak i do większości obszarów czaszki, włącznie z TMJ. Otrzymuje dane wejściowe z M. temporalis, M. masseter i M. petrygoideus i zaopatruje je w motoryczne impulsy. Jest on bardzo ściśle połączony z M. petrygoideus lateralis i z całym systemem czaszkowo – krzyżowym ( craniosakralnym), tak że jakiekolwiek niezrównoważenie w  TMJ może pociągnąć za sobą bardzo zróżnicowane skutki. Komórki nerwowe M. trigeminus mają liczne połączenia z innymi przebiegami centralnego systemu nerwowego, do których należy także siateczkowy system alarmowy (reticular alarm system = RAS ). Ten system pierwotnie odpowiedzialny za obronę i przeżycie, powoduje napięcie mięśni żwacza, twardej opony mózgowej czaszki i kanału kręgowego oraz powięzi ciała, aby utrzymać razem głowę i twarz oraz chronić mózg, kręgosłup, staw krzyżowo-biodrowy i miednicę. Dlatego podczas wypadku napinają się mięśnie szczęki, aby chronić mózg i kręgosłup. Ta reakcja została przez doktora Carla Ferreri nazwana Defensive  jaw (obronna szczęka). Emocjonalny stres w mięśniach szczęki może trwać całymi latami i być odpowiedzialny za chroniczne (przewlekłe)napięcie szczeki. RESET nie tylko odpręża mięśnie ale także powoduje uwolnienie od starych, podświadomych emocji.
  3. Strumienie energii ciała zostały zapisane w nauce chińskiej akupunktury jako meridiany. Meridiany żołądka, jelita cienkiego, potrójnego ogrzewacza, woreczka żółciowego i jelita grubego przebiegają przez mięsnie w okolicy TMJ. Dziewięćdziesiąt procent tych mięśni można wybalansować za pomocą RESET.
  4. Empiryczne testy wykazały, że energetyzacja mięśni szczęki powoduje wybalansowanie M. psoas i M. sortorius, stojących w połączeniu z nerkami i nadnerczami i umożliwiającymi ciału efektywne wykorzystanie wody. Hydratacja ma wpływ na przekazywanie impulsów nerwowych, na biochemiczne reakcje i na cały organizm, ponieważ woda jest elementem, z którym pracuje nasze ciało.
  5. Dynamiczna interakcja pomiędzy TMJ, kością klinową i kręgiem atlasu (pierwszy krąg szyjny) wpływa – za pomocą różnych mechanizmów (np. potylica, kość krzyżowa, refleksy przedsionkowo-oczne oraz przepona respiracyjna i miedniczna) – na całe ciało. Każde napięcie (stwardnienie) mięśni szczęki, szczególnie mięśni Pterygoideus lateralis i Temporalis, może spowodować skręcenie lub naciągnięcie kości klinowej. Kość ta ma podstawowe znaczenie dla dynamiki kości czaszki, ponieważ jest jedyną, która jest połączona z wszystkimi innymi kośćmi czaszki (z wyjątkiem dwóch kości twarzy). Jest też „wieszakiem”, na którym wzoruje się cały szkielet. Wybalansowanie mięśni TMJ ma duże znaczenie dla takich symptomów jak bóle głowy, karku i pleców. Przepuklina rozworu przełykowego, praca zastawek przewodu trawiennego (np. zastawki krętniczo – kątniczej) oraz całego przewodu trawiennego zależą od sprawnego funkcjonowania i równowagi stawu skroniowo-żuchwowego.